Boj s cukrem – Kapitola II. 

V této druhé kapitole mého miniseriálu o cukru chci trošku osvětlit proč je toto téma dnes tak alarmující, více než kdy předtím. Je to hlavně proto, že nikdy v minulosti nebylo rafinovaného cukru potřeba – lidi vyhledávali sladkou chuť odjakživa, ale ta byla dostupná pouze ve formě ovoce, které ve své přírodní podobě nezpůsobuje žádné potíže. Dnes je přemíra sladkostí a sladkých nápojů kudykoliv člověk prochází a s tím nastávají problémy…

Boj s cukrem

Kapitola II.

Proč a jak vyhrát?

Asi pro nikoho nebude překvapením, že přidaný cukr je i v hořké čokoládě, v kečupu, v rustikálním-vícezrnném-ultrazdravě-vypadajícím-chlebu. Ale řekli byste, že ho najdeme i například v chilli omáčce, v levné šunce, ve fit rýžových chlebíčcích, nebo v grilovacím koření?

A kolik, že ho tam všude je?

Nejlépe si to ukážeme na příkladu. Možná už jste někde postřehli různé experimenty o převádění sladkostí na množství kostek cukru, ale myslím si, že těchto alarmujících příkladů není nikdy dost a pro každého to může být chvilka k zamyšlení nad svým jídelníčkem.

Uvedu takový běžný den, jídelníček běžného pracujícího člověka a ukážeme si kolik lžiček cukříku do sebe nacpeme, aniž bychom si osladili čaj.

Snídaně

Jahodová Jogobela – kelímek, plný zdravého ovoce a vitamínů – 6 lžiček

Máslový loupák – 1ks, křupavý, sladký – 3 lžičky

Bebe dobré ráno – 4 sušenky, energie na celé dopoledne. Jo. – 4 lžičky

Sváča

Chleba + šunka + sýr

V každém pečivu je cukr. I ve zdravé sezamové housce. Většina levných šunek obsahuje glukózo-fruktózový sirup. – cca 3 lžičky

Oběd

Zapečené těstoviny s rajčaty

Jestli si je uděláte doma, tak možná použijete čerstvá rajčata. Ovšem všude jinde, v jídelně i v restauraci použijí rajčatový protlak. – cca 6 lžiček 

Dezert

Margot – 13 lžiček, ano je to tak.

Ledová káva Mr. Brown – plechovka, 4 lžičky 

Véča

Toasty se šunkou a s kečupem – pečivo s cukrem plus rajčata s cukrem – cca 5 lžiček

Paprika – super, první zdravé jídlo

Po véči?

Kousek babiččiného koláče – cca 3 lžičky

Za celý den jste právě spořádali, touto rádoby zdravou stravou pěkných 188 gramů přidaného cukru – cca 47 lžiček (čajová lžička = 4 gramy)

Moment? A co jste celý den pili? Vodu? Jestli ano, pak skvěle.

Nebo jste měli skleničku jablečného džusu ke snídani? (5 lžiček) Celou Mattoni 1,5 L granátové jablko v průběhu dne? (16 lžiček) Půl litru Kofoly k obědu? (10 lžiček)

47 lžiček cukru v jídle + 31 lžiček cukru v nápojích = téměř 320 gramů cukru za den.

2,2 kila za týden

9,6 kil za měsíc

115 kil za rok

Jak dlouho se takto zdravě stravujete?

Alarmující? Možná ano.

Ale vy za to nemůžete, opravdu, nezlobte se na sebe.

Kdo tedy za to může a jak to změnit?

V prvé řadě to jsou výrobci, obchodníci a jejich marketingové strategie spojené s reklamními agenturami, aby z vás vyždímali co největší prachy, přinutili vás nakupovat více a častěji. Ale všem těm pánům shora zaleží na našem zdraví. Hehe, jasně.

Mezinárodní zdravotnická organizace v roce 2003 vyhlásila doporučení na 10 lžiček cukru za den, aby se alespoň lehce dostalo lidem do podvědomí jak je cukr škodlivý a že ho možná už je všude přemíra. Co následovalo? Vzpoura cukrovarníků. A náhle bylo toto doporučení změněno na pouhé „omezení“ příjmu cukru. Co to je? 20, 40, 100 lžiček denně?

Ale nikomu nejde o peníze, jen a jen o naše zdraví. Jo.

Co z toho vyplývá?

Lobby potravinářského průmyslu je jedna věc. Naše zdraví je věc druhá a vzájemně se neslučují. Jestliže budeme věřit v reklamní tahy, nechávat sebou manipulovat, naše zdraví půjde brzy do kytek. Vše co musíme pro zkvalitnění našeho života je spoléhat pouze na sebe a na své vlastní myšlení, nenechávat se ovlivňovat a změnit návyky. Ovšemže je to těžké. Ale výsledek stojí za to.

Jak tedy začít?

Krok První: Trošku posurfujte po internetu a počtěte si o cukříku.

Napište do gůglu tyto věci:

FRUKTÓZA – DOPAD NA ZDRAVÍ

PŘIDANÝ CUKR

ČÍM NAHRADIT PEČIVO

Krok druhý: Podívejte se na film „That Sugar Film“ – tento dokument je podle mě manifest celé anti-cukrové revoluce. Damon Gameau vám ve filmu ukáže a vysvětlí tou nejtriviálnější formou, co s námi cukr dělá, jak působí na naše orgány a myšlení, pomocí experimentu s vlastním životem.
Krok třetí: Pořádně, ale opravdu pořádně si promyslete, jestli chcete zkvalitnit svůj život, uzdravit své tělo a žít déle.

Jestliže ano, pusťte se do toho! Jednou pro vždy se zbavte cukru.
Máte-li další otázky, jakože máte, protože toto téma (a témata s tímto spojené) je na celou knihu a hodiny konverzace, neváhejte mi napsat, velmi rád vám vyvrátím tvrzení, že stravovat se zdravě je drahé, že pro vás to není nebo že to nemá smysl.

V  dalších článcích na blogu se budu snažit zodpovědět otázky jako: Co mouka? Kolik ovoce? Jak odnaučit od cukru děti? Co mléko? Co mám tedy jíst, když cukr je všude? Je všechen cukr škodlivý?

UPOZORNĚNÍ !

Nezačínejte se zbavovat cukru s nedostatkem vědomostí jak na to. Opravdu, nedáte to. Buďte připraveni. Respektive, můžete to zkusit, ale selžete a zase spadnete do závislosti.

Kde tedy sehnat kvalitní a přesné informace? Podle kterého kvalitního zdroje se řídit? O tom již brzy v kapitole: Zbavme se závislosti.

Již teď můžete sdílet a hledat si parťáka, který půjde do boje proti cukříčku s Vámi – protože ve dvou se to lépe… odvyká.

D.

One thought on “Boj s cukrem – Kapitola II. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *