Boj s cukrem – Kapitola III. 

Pro všechny, kteří chtějí vědět, proč je vlastně cukr tak pro naše těla škodlivý jsem se snažil velmi zjednodušeně napsat biologický souhrn metabolického procesu zpracovávání cukru. Snad se mi to alespoň z části povedlo – snad po mě nepůjdou biologové, že píšu nesmysly. A jestli se najde nějaký čtenář, co ví o tomto procesu více – budu rád za případnou odezvu a chyby opravím.

Snažil jsem se používat neodborné názvy, aby vše bylo jednoduše pochopitelné pro každého, ovšem všechny názvy nahradit laicky nejdou. 🙂

Kdo nechce číst celý článek, může si jen přečíst shrnutí na konci.

Dejte vědět, jak pochopitelný celý článek byl.

Co s námi dělá cukr? 


Co se stane po pozření cukru (glukózo-fruktózy)?

Glukóza

Je nezbytná pro život, ale jestliže se v přírodě vyskytuje samostatně bez sestry fruktózy, jmenuje se „škrob“ a dodává pouze energii k uložení nebo k spálení (brambory, rýže, ječmen,…).

Sníme porci bílé rýže, co následuje:

1. Metabolismus (přeměna látek a energií v těle) glukózy závisí na inzulinu.

Víc glukózy -> víc inzulinu -> ukládání energie do tukových buněk -> přibírání na váze.

2. Většina pozřené glukózy se v játrech přemění na jaterní škrob, to je správně -> zabrání uvolnění glukózy do krve -> obrana proti diabetu.

3. Malé množství glukózy spotřebují mitochondrie na energii.

4. Kritický bod: co se zbytkem glukózy, která se nepromění v jaterní škrob nebo nespálí v mitochondriích na energii?

Promění se v triglyceridy -> vysoký obsah triglyceridů v těle -> může podporovat rozvoj kardiovaskulárních chorob.

5. Glukóza se může taky vázat na bílkoviny v těle, ty začnou být méně pružné, což prospívá k procesu stárnutí a způsobuje orgánové dysfunkce.

Shrnutí

Moc glukózy škodí, zvláště když jí chybí vláknina. (bílá rýže, brambory, bílý chléb, těstoviny)

Jestliže sportujete – drtivou většinu glukózy spotřebujete na energii v mitochondriích a vše je v pořádku.

Jestliže nesportujete – vybírejte místo vysoce glukózových potravin (většinou přílohy k jídlu) potraviny s vlákninou nebo nejlépe přílohy kompletně nahraďte zeleninou. (hnědá rýže, fazolky, všechna zelenina)

Fruktóza – to je ten ďábel, o kterém je řeč

Fruktóza se nikde v přírodě nevyskytuje sama, vždy je doprovázena glukózou.

Co se stane po vypití sklenice slazeného džusu? (sladidla + ovocná šťáva bez veledůležité vlákniny) glukóza + fruktóza

1. Játra potřebují k metabolizmu této kombinace trojnásobek energie oproti samotné glukóze, protože fruktóza se nemění v jaterní škrob.

2. Játra na pomoc vypustí ATP, životně důležitou látku. Vyčerpání ATP vede k vytvoření odpadního produktu – kyseliny močové. Ta způsobuje vysoký krevní tlak.

3. Dále jde fruktóza rovnou do mitochondrií. Při nadbytku vznikají látky, které překračují schopnost mitochondrie metabolizovat jej.

4. Tento nadbytek fruktózy opouští mitochondrie a mění se na tuk.

5. Fruktóza aktivuje jaterní enzym -> ten deaktivuje kurýra inzulinové odolnosti vůči organizmu -> nárůst glukózy v krvi -> diabetes.

6. Vysoká hladina inzulinu blokuje leptinovou signalizaci (pocit sytosti), což nám dodává falešný pocit hladovění a nutí nás zase jíst.


A TO JE TEN DŮVOD, PROČ BYCHOM SE MĚLI ZBAVIT CUKRU ÚPLNĚ, A NE JEN HO OMEZIT. PROTOŽE KDYKOLIVSI SI DÁME NĚCO SLADKÉHO, BYŤ JEN JEDEN KOUSEK MLÉČNÉ ČOKOLÁDY DENNĚ, JE TO PRO NAŠE TĚLO I VŮLI DALEKO SLOŽITĚJŠÍ, PROTOŽE HO TÍMTO JEN VYPROVOKUJEME A ONO BUDE BRZY CHTÍT ZASE NĚCO DALŠÍHO K UKOJENÍ CHUTÍ. KDYŽ SI NEBUDEME CUKR DOPŘÁVAT VŮBEC, BRZY NA NĚJ PŘESTANEME MÍT CHUŤ A OBJEVÍME SLADKOST V OBYČEJNÝCH, SKUTEČNÝCH POTRAVINÁCH.

 

7. Vysoká hladina inzulinu vede k nemocem, cukrovce, selhání střevní bariéry, a může podporovat nárůst mnoha druhů rakoviny.

Je tedy špatné i ovoce když obsahuje fruktózu?“

Jednou pro vždy – není! Jestliže sníme ovoce v přírodní podobě – celý kus – sníme ho i s vlákninou, která zpomaluje tempo průchodu fruktózy do jater, a ty vše stíhají pohodlně zpracovávat a zároveň nenastává nárůst hladiny glukózy v krvi. Jestliže si tedy vymačkáme pomerančovou šťávu, vypijeme tekutinu a zbytek zahodíme, zbytečně se ochuzujeme o potřebnou vlákninu, důležité živiny a vitaminy (přijmeme tedy jen malé množství ve šťávě).

Jeden příklad za všechny z knihy „Zdraví v Ohrožení“ od Josefa Jonáše a Jiřího Kuchaře:

„V roce 1928 byl pozván do Panamy lékař Frederic Banting na plantáže cukrové třtiny a tam si všiml pozoruhodné skutečnosti: Zatímco majitelé plantáží cukrové třtiny, kteří běžně jedli rafinovaný třtinový cukr, měli velmi často diabetes, mezi dělníky na plantážích, kteří denně sežvýkali kilogramy surové třtiny, se s nemocí nesetkal.“

Druhý příklad za všechny:

Vezměte si 4 jablka a po vydatném obědě je všechny snězte.

Problém?

Tak tedy vezměte tyto 4 jablka, hoďte je do odšťavňovače, vymačkejte z nich šťávu a po obědě ji vypijte. (zhruba 3dl džusu)

To už je v pořádku, ne? Jistěže.

Proč? Protože díky vláknině si tělo samo řekne, kdy má dost a pošle signál, že už jsme plní. Ale bez vlákniny si dopřáváme pouze ovocný cukr, který jde rovnou do jater a tělo nemá čas jej přirozeně zpracovat.

To samé, jen v ještě nebezpečnější formě se děje při pití slazených limonád, minerálek a kupovaných slazených džusů, které mají s ovocem společný maximálně obrázek na obalu.

Jezte ovoce a pijte vodu – tudy cesta vede!

Shrnutí a vyjasnění

Zjednodušeně – cukr si z našeho těla bere to, o co je během procesu rafinace okraden – živiny, vitamíny, minerály, vodu. Nejiné je to s bílou – jemně mletou moukou. 

Možná jste velmi dobře obranně a geneticky vybaveni a konzumovat cukr v markantních dávkách vydržíte bezstarostně velmi dlouho, ale dřív nebo později to dostihne  každého a když ne, tak se stoprocentní jistotou budou o tyto zásoby ochuzeny vaše děti, vnoučata. A jestliže nezměníte vaše návyky už vy, právě teď, těžko to pak budete odnaučovat vaše potomky, ti budou strádat a budou nemocní. 

Vaše tělo je Váš hrad. Chraňte ho před zákeřnými útoky zmanipulovaných vojáků konzumní společnosti a budujte si silnější, větší a odolnější hradby pro udržení všeho cenného co za nimi skrýváte. Myslete na budoucnost, nejste to jen vy, kdo ten hrad bude obývat – vaše geny a krev předáváte dále – připravte je na život zodpovědněji. 

Jezte chytře, žijte kvalitně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *