Soutěže, závody, turnaje = novodobá rytířská klání

Jestliže jste sportovec, běháte, plavete, perete se, tančíte – znáte ten dravý zdravý pocit adrenalinu a nervozity v těle, když jedete na závody, připravujete se na turnaj, pilujete formu a soustředíte se na svůj výkon.

Pro většinu sportovců je toto přesně ten pocit, pro který žijí. Je to pocit, který nás naplňuje a motivuje k další práci.

Výhry nás ženou k ještě větším výzvám a posouvají výš v osobním rankingu. Prohry nás musí nakopnout a poslat makat více, chytřeji a lépe se soustředit na další výkon.

Sport je jedním z fenoménů lidstva, je to životní cesta mnoha lidí, je to nejúžasnější způsob propojování komunit a generací – z žáků se stávají závodníci, ze závodníků trenéři, z trenérů mistři. Někdo podlehne na celý život jednomu sportu, někdo projde svou sportovní kariérou skrz různá sportovní odvětví, někdo sportuje, pak se na to vykašle, ale časem se k tomu vrátí. Ale všichni máme něco společné – lásku k pohybu, touhu po vypuštění energie a zpětné načerpání síly z dobře odvedené fyzické a psychické práce. Pohyb je ta nejlegálnější droga na světě a miliony lidí po celém světě jsou na ní nekompromisně závislí.

Lidské tělo vyžaduje pohyb, je mu to přirozené od počátku evoluce lidstva, a jestliže mu ho nedopřejeme, pak mu (sobě) doslova odpíráme jednu z životních manter a ono se začne pomalu ozývat – začne tloustnout, slábnout, nemocnět.

A není to jen fyzická zátěž, co tělo chce, ale i zdravé psychické vytížení – dávka adrenalinu, povzbuzení smyslů a přirozená nervozita.

V pravěku muži běhali, s primitivními nástroji lovili zvěř – mnohdy nebezpečnější a vetší než oni sami – čelili tak velkým výzvám, napětí a nervozitě. Posilovalo to tak nejen jejich fyzickou odolnost ale i prohlubovalo nebojácnost.

V době antického Řecka lidé sportovali, bojovali o přízeň diváků, o posvátný olivový či vavřínový věnec. Získávali tak slávu a bohatství. Byl to sen každého chlapce probojovat se až na olympijské hry a tam soupeřit s ostatními profesionálními sportovci. Vyučoval se ideál Kalokagathie – ideál dokonalého těla a duše.

Ve středověku se v Evropě vzhlíželo k jinému ideálu. Rytířství. Pořádaly se rytířské turnaje, kde muži, jenž se stali vítězi těchto velkolepých klání, si získávali srdce princezen a královské pozemky. Ctnosti chrabrého rytíře nespočívali pouze v práci s mečem a jízdě na koni. Chlapci vyučující se na královském dvoře se zdokonalovali v běhu, zápase, střelbě z luku, šplhu, hodu oštěpem a také v plavání. Nedílnou součástí rytířského umu byla vzdělanost a dobré chování.

A dnes? Dnes existují tisíce sportovních organizací, stovky různých sportů, her a pohybových učení, že se zdá, že je až nemožné, aby zdravý člověk o něco takového nezavadil – a i přesto tací jsou.

Lidské tělo pohyb potřebuje!

Jaký pohyb?

Jakýkoliv!

Sami se zamyslete, a řekněte si sami pro sebe kolik hodin týdně se hýbete – může to být cokoliv, jízda na kole, na koni, plavání, fotbal, krav maga, ale i rychlejší chůze.

A teď si řekněte jestli toho můžete dělat více, jestli jste spokojeni anebo už to hrozí přetrénováním (což u nikoho jiného než u profi sportovců takřka nastat nemůže).

Ať už děláte cokoliv, sportujete sami za sebe, za klub nebo nějakou organizaci – važte si toho! Buďte vděční za to, že můžete a dělejte to tak dlouho, dokud to jen jde. Není nic lepšího, čím rychle zaženete chmury a pomůžete tělu zdravě fungovat.

Co chci vlastně vyslat za signál? 

Závody a turnaje jsou skvělým tréninkem vašeho snažení, nejen, že si otestujete, jak na tom jste fyzicky, ale zkusíte se mentálně připravit na výkon, zasoupeříte si s ostatními nadšenci a napumpujete se zdravou rivalitou. O čem mluvím? O-ČEM-KO-LIV:

Běháte? Zaběhněte půlmaraton.

Hrajete jednou týdně fotbal? Přihlaste se na turnaj amatérů.

Chodíte rádi po horách? Zkuste si projít B7

Děláte tak nějak všechno? Natrénujte na některý překážkový závod

Co chci říct, je, že díky sportovnímu cíli, který si určíte, si stanovíte nějaký tréninkový plán a věnujete přípravě nějakou dobu. Dostanete do hlavy pozitivní nervozitu, potlačíte strach a posunete se výš ve svém životě.

Překonáním této uměle vytvořené překážky (turnaje, závodu, soutěže) si nanečisto natrénujete, jaké to je, čelit výzvě, strachu, soupeřům.

A toto bude mít jediný dopad. V reálných životních výzvách už budete tento pocit znát a jen tak se jej nezaleknete, naopak budete odhodlání jít „přes bolest“, bojovat proti soupeři (např. nemoci) snáz vyřešíte problém ve vztahu, do práce se nabijete zdravým sebevědomím pro rozhovor se šéfem, lépe motivujete děti k čemukoliv a všechno půjde snáz.

Nejde o to, že nedoběhnete první, že se nekvalifikujete na olympiádu, jde o to, že do toho půjdete! Zažijete něco jiného, poznáte lidi, vystřídáte monotónní myšlenky a hecnete se k výkonu!

Lidi – hýbejte se a zavoďte.
Od pradávna lidé sportovali a na nás všech je, abychom v tom pokračovali.

Peace and Move.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *