Dej tělu pohyb, co má smysl

Tento slogan jsem si vypůjčil od majitele Fit tělocvičny, osobního trenéra, zastánce komplexního pohybu a znalce různých sportovních odvětví – Marka Vinárka. Absolvováním Markovy přednášky O pohybu jsem se zase utvrdil v mém postoji k pohybu, že vnímaní a pochopení těla jako celistvého orgánu, je tou nejdůležitější částí v cestě za účelným a zdravým pohybem. O tom, jak bychom se měli zdravě hýbat a na co se při fyzické aktivitě zaměřovat jsem psal již zde. Tímto článkem chci doplnit něco, co souvisí se smyslným pohybem pro naše těla, a vyzdvihnout, jak je pohyb – mnohými pořád nenáviděný – důležitý pro život!

Tvoje tělo je tvůj kámoš

Tělo není stroj. Je to neuvěřitelně promakaná mašina s unikátně vypracovaným systémem, kde každý malinkatý sval ovlivňuje působení celého organismu a naopak zdraví celého organismu ovládá fungování i těch nejmenších svalíků, nervů, proudění látek, kvalitu dýchání. Tvoje tělo tě brání před vnějšími vlivy, maká na 1000%, aby tě dennodenně udrželo na nohách, aby si mohl fungovat. A jestli onemocní, zraní se nebo ho napadne virus – vyvíjí enormní úsilí, léčí se, aby tě zase postavilo zpět na nohy, a ty jsi mohl spokojeně fungovat. A je už jen pouze na tobě, jestli ho v tom necháš a budeš spoléhat na to, že si se vším nějak poradí, nebo mu dáš to, co mu pomůže a dodá sílu – a to je pohyb a kvalitní výživa. Je nanejvíc nezodpovědné myslet si, že tě bude pořád ochraňovat a krýt ti zadek, když na něj budeš kašlat, nehýbat s ním a krmit ho hova*inama.  #sorryjako

Svaly nejsou všechno.

646482_M

Pro někoho možná jo..

Je pěkné chodit do posilovny, makat, zvedat váhy, pozorovat změny, rýsovat tělo, nabírat svaly. Beru to. Ale myslím si, že pro tělo můžeme dělat něco víc než nabírat svaly. Ano, síla je důležitá, ale záleží jaká síla. Potřebuju vytlačit metrák na benč když neudělám 5 poctivých kliků? Potřebuju nazvedat tuny na kladce, když nevytáhnu vlastní tělo na hrazdě?

Síla je základ, ne svaly.

Ty už pak nějak přijdou samy. Chápu, že spousta lidí chodí do posilovny, aby si zvedli sebevědomí, aby byli spokojeni se svou postavou. Dobře, to může trvat dva, tři roky. Za tři roky musí každý při pravidelném tréninku v posilovně být schopný zhubnout a proměnit tuk ve svaly anebo přibrat a vyrýsovat se. Jestli ne, pak je něco špatně (technika, strava, hlava?). Ale co pak? Nabírat další svaly, makat ať je ze mě balón? Když chci na závody v kulturistice, pak asi jo. Ale jinak? Můžu rozvíjet další schopnosti – koordinace, ohebnost, vytrvalost, rychlost – které jsou neméně důležité než síla.

Namakat svaly a pak si vzpomenout, že vlastně mám taky kosti, šlachy, hluboké svaly a orgány o které bych se měl starat je ta horší varianta – ale není horší než nevzpomenout si vůbec. Co vidím jako nejlepší je to, když se hned od začátku mého tréninku, sportování nebo cvičení pro radost zabývám rozvojem těla jako celistvého orgánu a neodkládám to na čas „ažtobudebolettakstímněcobududělat“.

Čili nezvedám jen činky, ale taky sebe.

Neběhám jen vytrvalost, ale taky sprinty.

Nechci umět jen hluboký dřep, ale taky kotoul a stojku.

Záda nejsou jen křídla a lopatky, ale taky páteř, která si zaslouží obzvlášť pozornost.

Nechci mít pracky jen velké jako Arnold, ale taky hbité jako Bruce Lee.

Noha nemá jen kýta, ale taky třeba lýtko a šlapku s téměř stovkou svalů – cvičíte je?

2025064_M

Chápeme?

Kam tím mířím? Doprostřed. Do vašeho těla. Tam, kde to vše začíná. Zaměřte se na to. Nebudujte si jen pevnou schránku a pěkné svaly. Ale taky silné jádro a zdravý organismus.

Zaměřte se na to, co je opravdu důležité. Zapracujte na správném dýchání, zpevněte střed těla, masírujte šlapky, choďte naboso, protahujte šlachy, pracujte na mobilitě, koordinaci.

Možná vás to zprvu nebude bavit, protože vám to nepůjde. Ale jakmile se do toho dostanete, bude to o mnoho větší zábava než jen zvedat váhy. Práce na svém vlastním těle je tou nejlepší cestou, jak ho můžete odměnit za tu všechnu péči, co vám dává a za to ochranu, co vám poskytuje.

IdoPortal_Press1

Zdroj obrázku: http://www.danielvitalis.com/rewild-yourself-podcast/8-ido-portal-on-the-movement-diet

Ido Portal je momentální bůh pohybu a rozvoje koordinačně-silově-rychlostně-dynamických schopností a říká:

„Hýbej se.“ Proč? „Protože můžeš.“

Můžeme se hýbat, můžeme napodobovat zvířata a učit se od nich a přesto se chovat stále jako lidé. Máme dokonalou páteř a devastujeme ji sezením u bedny. Můžeme se naučit jakémukoliv pohybu, ale radši ležíme na gauči.

Jsme dokonalé bytosti, užívejme si pohybu, trénujme, dýchejme, hýbejme se dokud můžeme a dejme tělu pohyb, co má smysl.

Peace & move.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *