O přístupu 

Článek o tom, jak i přesto, že když se budete stravovat nejsprávněji, nejkvalitnějšími potravinami – jak nejlépe umíte, ale přitom se budete cítit mizerně v hlavě – Vaše zdraví půjde stejně do kytek. Proto je pro celkovou pohodu veledůležité mít srovnané priority a pořádek v palici a až pak řešit jídlo a další věci – není pochyb o tom, že se Vám tělo odmění skálopevným zdravím a pancéřovou imunitou.

O pozitivním přístupu

Nikde není stanoven žádný zákon o tom, že když budete jíst zdravě – budete se cítit zdravě. Správné jídlo vám pouze může pomoct cítit se lépe, lépe zvládat denní úkoly, práci, školu, lépe se cítit při sportu, mít více energie, lépe spát.

Nicméně pokud stále budeme řešit nesmyslné problémy, zabývat se ostatními, stresovat se kvůli práci, potýkat se s krizemi v rodině a hlavně nebudeme řešit na prvním místě sebe a svůj život – pak ani ta sebelepší a kvalitnější potravina nevyřeší potíže s psychickým ani fyzickým zdravím.

Vyrovnaná mysl, pozitivní myšlení, jasné cíle = půl (až třičtvrtě) zdraví 

Každý má jiné životní priority.

Jestliže se věnuji sportu, mám pozitivní přístup, věřím si, pak sportovat samozřejmě můžu, ale pokud se nevěnuji stravě – můžu být dobrý, můžu se cítit zdravě, silně, svěže – ale pouze na omezenou dobu.

Asi na tom budu pravděpodobně líp, než někdo, kdo maká stejně jako já, k tomu jí superpotraviny, ale nevěří si. Ovšem když já nedodám tělu správnou energii ve formě energetické a výživné stravy, nemůžu očekávat velké výkony po dlouhou dobu, protože mé tělo to prostě nevydrží.

Bez správných živin nás tělo nedokáže nadlouho poslouchat.

Jestliže se někdo rozhodne zhubnout bez pozitivního přístupu ke sportu a k pohybu, začne s nechutí běhat, s nechutí chodit do posilovny, nebude věřit v sebe sama – pak nemůže očekávat výsledky.

Jestliže člověk přemýšlí o negativních věcech, o problémech, které má a neřeší je, přemýšlí o tom, co kdyby a jak bych mohl, sleduje v médiích katastrofy, nehody, myslí na vše špatné, co by se mohlo přihodit – pak se mu to taky přihodí.

Stejné se přitahuje.

Z jednoho malého nevyřešeného problému se stane větší a z většího pohroma. Stejně je to s nemocemi, myslí-li člověk na ně, přijdou.

Je sklenice poloprázdná nebo poloplná?

Chci říct, že s vyrovnanou hlavou a vyřešenými problémy se vše začíná snáze. Ať už jde o stravu, sport nebo cokoliv jiného.

Nový jídelníček nám může pomoci s nárůstem energie a vitality, ale neudělá za nás všechno.  O zbytek se už musíme postarat my – sami v hlavě. S optimismem je každý den barevnější. Žádný problém není tak velký, aby nám musel zkazit den.

A hlavně! žádné problémy ve skutečnosti nejsou, to jen my sami si je vytváříme a problémy je nazýváme.

Neberme proto vše tak vážně a dělejte věci, které nás naplňují, zkusme se nedívat na vše černě a posuňme naše myšlení kousek výš – z negativních vln do pozitivních a uvidíte, že zjevné špatnosti nakonec nejsou tak hrozné a svět se vám zaplní příjemnými věcmi.
Jím abych žil, nežiji, abych jedl

Jakmile jsme psychicky připraveni udělat změnu v jídelníčku, musíme si uvědomit a připomenout pár základních věcí.

Každá změna je náročná, není jednoduché měnit návyky, kterými se řídíme několik let, ovšem pokud dané změně věříme, jsme přesvědčeni o jejím pozitivním účinku na náš organizmus a hlavně – máme jasný cíl a motivaci v hlavě, pak si rychle zvykneme a zvykne si i naše tělo.

Zprvu bádáme, co a jak na naše tělo a náladu působí, je pro nás stresující zkoumat etikety, zjišťovat co vlastně můžu a co ne, co si musím odpírat.

Můžeme se z toho všeho cítit blbě – chtít to vzdát. Slabší to vzdají a nikdy vlastně nepoznají, co je to žít jinak. Silnější, vyrovnanější přejdou tento krizový bod a poznají, že jídla je pořád dost, lepšího jídla a hlavně se začne zlepšovat nálada s tím, že začne přibývat jídel, které můžu, znám, které mi chutnají.

S automatizací na nové návyky odejde stres a přijde celková dlouhodobá pohoda.

Heslo „Jím, abych žil, nežiji, abych jedl“ jsem použil, abych vyzdvihl fakt, že si musíme uvědomit, že z jídla čerpáme energii, je to naše palivo. A proto musíme myslet nejen na chuť, ale hlavně na to, co nám každá potravina dá a jak ji tělo využije.

O auto se taky staráte, dbáte na to, ať načepujete správný benzín, když se seknete a místo benzínu natankujete naftu, dojezdili jste. Naše tělo má tu výhodu, že je to neskutečně propracovaný systém a i když načepujete špatné palivo, tak pojede. Můžete ho načepovat jednou, desetkrát, tisíckrát a stejně pojede, ale jak dlouho a jak dobře? Brzy vám začne dávat najevo, že něco je špatně – a jestliže malé signály ve formě vyrážek, lehkých onemocnění, bolestí kloubů budete přehlížet a pokračovat v čepování špatného paliva, pak přijdou nemoci těžší, chronická a nakonec..

Odměňte tělo dobrou výživou a ono vám to vrátí.

Rada za milion: Neberte všechno moc vážně!

Užívejte si. Jedete-li už na vlně správného jídelníčku, stravujete se podle ideální potravinové pyramidy, připravujete si své vlastní čisté jídlo, máte v tom jasno, pak jste vklidu a za spořádanou pizzu na oslavě se nemusíte bičovat ( jen si zítra běžte zaběhat 🙂 ).
Chci říct, že jestliže je tělo zvyklé na příjem určitých látek po delší dobu, pak se nic nestane, když jednou za čas zhřešíte zmrzkou nebo hot dogem, brzy stejně zjistíte, že vám to ani nechutná. Nejiné je to na dovolené – na dovolenou si jedete odpočinout a né řešit, kde se najím a co si tam dám, ať nevyjdu s formy – proto relaxujte a nic extrémně nehroťte.

Jíst čistě a stresovat se kvůli toho? To radši jíst bulšit a mít se dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *