JUDO JE FORMA VÝCHOVY

JUDO JE FORMA VÝCHOVY

Heslo mezinárodní judistické federace zní: „Judo – více než sport“.

Judo je skutečně ve své nejčistší formě více než sport, kde se neučí „jen“ fair-play, cílevědomost a vzbuzuje se touha po vítězství. Je to forma výchovy, forma vzdělání – fyzického, psychického i morálního. Nejen, že judisté zdokonalují své fyzické předpoklady, učí se ovládat vlastní tělo, kontrolovat pohyby oponenta a sílit v každé pohybové dovednosti. Učí se také pokoře, a to nejen k soupeři, ale i k trenérovi, k učiteli, ke kamarádům, ke starším i k mladším. Učí se zásadám hygieny. Trenér juda dbá na to, aby děti měly ostříhané nehty, čisté ruce, nohy, čisté kimona a srovnané přezůvky. Učí se kontrolovat emoce, ovládat vztek, potlačit agresi a přijmout porážku – i když je sebevíc těžká.

A to vše má přesah. Přesah do života. Děti si to neuvědomí. Chodí na tréninky rády – protože se tam hrají hry, skáče se do duchen, učí se chvaty, bojuje se.
Když přijdete na trénink začátečníků – uvidíte možná jen chaos. Jenže ten chaos má svůj smysl. Vše se učí postupně. Přílišná přísnost škodí a děti nudí. Systematicky žákům – studentům juda – osvětlujeme význam všech věcí, pro které je judo specifické – proč úklon, proč přezůvky, proč prvně kotoul a až pak hvězda, proč pády, proč nehty, proč ticho, proč švihadlo a né činky. Postupně, krok za krokem. A když přijdete na trénink, kde trénují judisti tři, pět nebo deset let – uvidíte řád. Řád, který vznikl z chaosu. Tito lidé už ví, jak se na tréninku mají chovat. Prošli si víceletým judistickým tréninkem. Judistickou výchovou.

Děti, které se judu věnují více let, mají krásný základ pro ostatní sporty, i do života. Z jednoho roku trénováni si něco odnesou, pár základů, možná. Nějaké vzpomínky, možná. Žlutý pásek, asi jo. Něco víc? Spíš ne. Judo je běh na dlouhou trať. A po roce tréninku budou možná jen zmatení, že chodili do nějakého kroužku, kde se tříská do žíněnky a trenér v županu furt hlásá nějaké japonské hesla. Pro pochopení celého bojového umění někdy nestačí celý život, ale takových pět, šest let v dětství už dá člověku řádnou dávku fyzického a morálního vzdělání.

Výchova začíná v rodině. Judo může přispět a tvarovat silné charaktery.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *