Nedržte diety, měňte návyky

Která dieta je nejlepší? Se kterou dosáhnu nejlepších výsledků? Která je nejjednodušší?

Zaprvé – nečekejte, že přijdu s odpovědí na tyto otázky. Jak už jsem se několikrát zmínil, nejsem expert ani výživový poradce a ani si na nic takového nehraji. Co chci, je předávat své vlastní odzkoušené znalosti k tomu, aby si každý mohl snáze najít svou vlastní cestu k ideálním stravovacím režimům neboť i já mám po krk všech všeobecných „stoprocentně“ ověřených tipů k zlepšení zdraví, které platí na všechny lidi stejně, jistě. Žádná taková rada neexistuje! Každý z vás je unikát. Každé lidské tělo je samostatná planeta a každý má jiné nároky na život. Co můžete, je vzít si inspirace z různých koutů a přizpůsobit si je pro své potřeby.

Všichni jsme stejní, ale každý jiný

Všichni lidi na celém světě mají společný pouze fakt, že pocházíme z říše živočichů třídy savci, druhu homo sapiens – člověk moudrý.

Nicméně jestliže se podíváme blíže na celé lidstvo a jednotlivě na všech téměř 7,5 miliard lidí na světě, nenajdeme dva stejné jedince, kteří by se shodli ve všech kritériích. Každý jedinec je unikátní ve své povaze, stavbě těla, genetické výhodě / nevýhodě nebo třeba ve vybavení mikroorganizmy ve střevě – což je jeden z nejdůležitějších faktorů z hlediska zdraví. Mikrobiota – biliony miniorganizmů žijících v našich střevech jsou pro každého stejně unikátní jako otisk prstu – nenajdeme na světě dva lidi se stejným otiskem. Čím větší množství těchto správných malých tvorů v těle chováme, tím pro nás lépe.  Mikrobiota ovlivňuje naše zdraví, nemoci, váhu a dokonce i chování. Není u dvou lidí stejná, jelikož ji formuje prostředí, ve kterém se pohybujeme, množství antibiotik, které jsme za svůj život spořádali, hygienické návyky (přehnaná hygiena může počet těchto zvířátek jen snížit) a především strava, kterou konzumujme.

K mikrobiotě se v budoucnu ještě vrátím, je to téma na celou knihu (to taky ví manželé Sonnenburgovi, kteří napsali knihu Zdravá Střeva – knihu ze srdce doporučuji, zaručuji, že nebudete mít nouzi o  „Aha“ momenty). Tímto chci jen nastínit fakt, že neexistuje žádná jednotná rada, která by platila pro všechny stejně. Každý si musí sám na sobě vyzkoušet, co mu vyhovuje, jak tělo reaguje na jaké jídlo, co v kterou denní dobu jíst, jak nastavit své návyky, jestli chodit běhat s východem slunce nebo v poledne, jestli se nastartovat z rána obrovskou snídaní nebo nesnídat vůbec, jestli pít 2 nebo 6 litrů vody denně, jestli dýchat nosem nebo pusou.. Okej, poslední příklad je přehnaný, ale chápete kam mířím, že?

Co ty diety?

Upřímně, osobně už nesnáším pouze slovo dieta. Z toho důvodu, že dieta je spojována s významem jako nějaký krátkodobý stravovací návyk, který dřív nebo později skončí a vy se zase vrátíte zpět ke svým starým zvykům a všechna ta námaha a motivování sebe sama k cíli ve formě mínus 5, 10, 15 kil na váze se obrátí v prach a z diety si nakonec neodnesete nic než zklamání. Ovšem jestli si spojíme význam slova dieta jako stravování, stravovací návyky, způsob stravy, která je udržitelná a dokážeme se jí držet po zbytek života, pak je to v pořádku a můžeme se o tom bavit.

Přesnost vyjádření se slovu dieta budu vyhýbat. Bude to tak lepší pro všechny. 

Rada na začátek: vězte, že jediná správná cesta, jak se přizpůsobit světu, aby nám dopřál pevné zdraví a sílu, je, co nejvíce se se svou stravou přiblížit přírodě a jídlu v co nejpřirozenějším stavu. Jestliže chceme, aby nám příroda přála, musíme jíst co nejméně průmyslově zpracované potraviny a jíst pro člověka nejpřirozenější jídlo – doslova cpát se horami zeleniny a ovoce. Strava založená na přemíře polotovarů, nekvalitního masa, konzervovaných jídel plných přidaných látek (éček), barviv a cukrů může způsobit jediné – pomalou devastaci celého organismu, utlumení dobrých nálad a náběh k vážným nemocem a obezitě. 

Ještě jednou a naposled, žádná ideální dieta neexistuje. Jediná cesta, jak si zlepšit zdraví, zredukovat váhu, vypracovat postavu, je hýbat se a přirozeně se stravovat – neřídit se pouze podle chutí, ale taky tím, jak nám odpovídá tělo. Ono ví nejlépe co je pro něj správné, poslouchejme ho, dejme mu čas na trávení a řiďme se vzkazy, co nám posílá.

Následující návyky, které popíšu, jsou jen obecné rady, které se osvědčili mně, přišel jsem na ně v knížkách, na internetu, vlastním experimentováním nebo od lidí, které uznávám a  mají podobné názory. Sám většinu, spíš všechny, následujících bodů praktikuji, mé tělo na ně reaguje dobře a většinou má každý daný návyk i své logické vysvětlení.

Co vám chci tedy poradit a proč bychom si měli zkusit zařadit do života nové návyky?

  1. Experimentujte s vašimi stravovacími režimy


Ano, nebojte se jídla a zkuste si pozměnit své stravovací režimy. Například si zkuste týdenní experiment bez snídaní. Že to nejde? Že jste na snídani zvyklí a bez ní jste bez energie? Je to pouze zvyk, kterým se řídíte celý život. Dejte tělu prostor pořádně vytrávit a začněte s prvním jídlem třeba 4 hodiny po probuzení, první tři dny budete mít ukrutný hlad, ale pak to přejde a budete se po ránu cítit lehce, zdravěji, plní elánu. A budete mít i více času na jiné věci. 

To je jen jeden příklad experimentu, ale zkuste se řídit našimi předky, kdy jedli třeba jednou za dva dny nebo méně a byli silní, hbití, bystří. Nebojte se ničeho, zkuste krátkodobě Warrior Diet, jednodenní půst, týden pouze s živou stravou, bezmléčný týden, atp. Vstupte ze svého pohodlí! Zkuste třeba vynechat některou skupinu jídla, pozorujte tělo, jak se chová, a z každého experimentu si něco odneste. Třeba zjistíte, že dobře nesnášíte mléko a zároveň se zbavíte svých alergií. 🙂


  1. Nezapíjejte jídlo


Zapíjení jídla je jeden z dalších zarytých zvyků ze školky/ školy, kde součástí obědu je sklenička čaje/ džusu. Snad proto, aby děti mohli zapít, když jim zaskočí? No tak, stejně jim to zapití nepomůže, když už ten kus jídla je ve špatné dírce. Pitím při jídle pouze splachujeme trávicí enzymy, které mají za úkol pomalu rozkládat jídlo a posílat ho do správných míst. Urychlujeme proces trávení a vstřebané složky potravy nemají čas se správně rozložit. Jestliže zapíjíme dokonce ještě dříve, než stačíme spolknout – už v ústech nedáváme prostor slinám, aby započali proces trávení a tekutinou ženeme nedostatečně nenatrávené jídlo do žaludku.

Zkuste se tedy napít naposledy 20 min. před jídlem a po jídle alespoň 20 min. vydržet bez vody, vaše tělo se vám odvděčí.


  1. Vyřaďte cukr


Výjimečné stavy, které zažijete, po vyřazení veškerého přidaného cukru ze stravy jsem popsal ve čtyřech kapitolách seriálu Boj s cukrem, kdo nečetl – ihned zde! Tento návyk je těžké přemoct, ale jde to. A hlavně – stojí to za to. Prostudujte předešlé kapitoly na blogu a pusťte se do toho.

 

  1. Pijte více

 

Já vím, já vím, klišé. Musíme hodně pít. Když je léto, tak víc, když cvičíme, tak ještě víc a kolik, že litrů na den nám to v té škole říkali?

Ve škole toho říkali spoustu, ale už méně se zaměřovali na opravdu důležité věci. Voda je hned po vzduchu nejdůležitější součástí života každého dýchajícího tvora na zemi. Není to džus, není to káva, není to čaj. Voda. Ne minerálka. Voda.

Od mozku až po svaly malíčku na noze. Celé tělo, každý orgán, každý sval potřebuje vodu, aby mohl žít – pracovat správně. Mějte při sobě při každé denní činnosti láhev vody a pokaždé, když si vzpomenete – napijte se.

Třeba teď.  

Uvidíte, že po zakomponování tohoto návyku do života se budete cítit lépe.

Tip: Začněte den vodou. Napusťte si půl litrový hrnek nebo láhev vodou, přes noc ji nechte odstát – voda se ustálí na ideální pokojové teplotě, vypaří se všechny nepotřebné látky jako zbytky chloru – a hned po probuzení ji po malých doušcích vypijte. Nechte tekutinu kolovat vašim tělem, zhluboka se párkrát nadechněte, myslete na blahodárnost této látky a hned vám den začne lépe. Jen si to zkuste.

  1. Zredukujte maso

 

Nepřeskakujte tento bod, prosím. Věnujte mu chvíli. Není zde žádné veganské lobby, neříkám, že máte přestat jíst maso, já sám maso jím a přesto podporuji vegany/ vegetariány a souhlasím s většinou jejich názorů. Proč? Co si budeme nalhávat, většina jich dává smysl a mají své logické opodstatnění. Pravda je taková, že při dnešní situaci, kde je všude přemíra masa – v jídelnách, v restauracích je celé menu založeno na mase, fast foody, obědy u vás doma – ve srovnání s našimi předky (a nemusíme chodit daleko do pravěku, stačí se posunout o pár desítek let z5) je masa všude opravdová masa. (Hehe, slovní hříčka) A ani na toto si člověk prostě za posledních pár let nemohl zvyknout, když se vyvíjí už přes 2 miliony let. Zastávám také lidi stravující se paleo stylem, kde tato strava je založena právě na stravovacích návycích lidí z paleolitu – plody, ořechy, maso. Ale taky si myslím, že čeho je moc, toho je příliš a maso denně opravdu není potřeba, zvláště pak, když dnes už víme, že potřebné bílkoviny se nachází ve spoustě přírodních plodin. (fazole, cizrna, chia semínko, konopné semínko, čočka, brokolice,…)

Dalším důvodem, proč zredukovat příjem masa je ten, že dnešní velkochovy, mnohdy nehumánní zacházení se zvířaty, minimální výběh nebo umělé dokrmování opravdu nejdou ruku v ruce s příjmem kvalitních bílkovin.

Nicméně každý vegan/ vegetarián vám řekne své. Já osobně jsem zredukoval masité jídla na 1-2x týdně a to i z toho důvodu, že se nemyslím, že megaprodukce masa je dlouhodobě udržitelná záležitost z hlediska extrémního dopadu na životní prostřední a tak nějak sám sebe připravuji na den, kdy maso prostě nebude takovou samozřejmostí jako dnes. Navíc při nahrazení živočišných bílkovin rostlinnými nepociťuji žádné negativní dopady na zdraví, spíš naopak.

No, poberte tento bod, jak chcete, jen říkám, že kvalitního masa je dnes málo a kvalitních rostlinných bílkovin je spoustu.

 

  1. Přemýšlejte nad jídlem

 

Psychika hraje veledůležitou roli v celém životě, v každodenních činnostech, jídlo nevyjímaje. Zamýšlejte se nad vším, co jíte. Ne nadarmo se říká, že hubnutí začíná v hlavě. Jestliže budeme jíst oříšky s myšlenkou typu: „Co to jím? Jak mi něco tak malého a suchého může přinést energii na dlouhou tůru? Radši bych si měl dát pořádného stejka, ten mě aspoň zasytí a dá pořádnou dávku síly. No nic sním to, bo nic jiného nemám..“ Tak si dost pravděpodobně vsugerujeme do hlavy, že nám vážně oříšky žádnou energii nepřinesou a jíme je docela zbytečně. Ale když je sníme s touto správnou myšlenkou: „Mmmm.. Ořechy jsou tak skvělé, nemusím jich sníst mnoho a stejně mi dodají energie stejně jako porce masa, smekám nad přírodou, že dokázala vyprodukovat něco tak úžasného.“ Tak z nich vážně dostaneme vše potřebné a bezpečně nás zasytí i na dlouhý výšlap.

A tak to je se vším, popřemýšlejte nad každým jídlem samostatně. Které jablko mi dá více? Utržené ze zahrady nebo přivezené z druhého konce Evropy? Co bude lepší? Dát si vajíčko od souseda nebo ze supermarketu, kde nevím nic o jeho původu? Co obsahuje Margot, co mám na svačinu? Nebude lepší dát si sladký banán?

A tak dále. Přistupujte k jídlu pozitivně, buďme rádi, že máme možnost výběru, co jíst a proto vybírejme chytře.

Těchto 6 bodů je jen malý základ toho, jak bychom mohli poupravit naše zastaralé stravovací zvyky, mnohdy zlozvyky. Zkusme je proměnit v dobrozvyky a posunout kvalitu zdraví o úroveň výš.

Dočetli jste článek až sem? Děkuji! Opravdu mám radost, že se zajímáte o toto téma a čtete, inspirujete mě k dalšímu bádání a psaní.

2 thoughts on “Nedržte diety, měňte návyky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *