Je judo bezpečný sport?

Záleží na úhlu pohledu.

Statisticky se řadí judo i další kontaktní bojové sporty k nejvíce bezpečným sportům vůbec. A naopak zdánlivě neškodné sporty jako fotbal, tenis anebo lyžování se řadí v tabulkách vysoko. Paradoxně tedy sporty, ve kterých se bije, tříská se soupeřem o zem, dělají se přemety a salta jsou bezpečné.

Jak je to možné?

Hlavním faktorem je příprava. V judu víme, že sem tam s námi někdo udeří o zem, sem tam se srazíme hlavami, někdy do nás narazí větší a silnější kolega, často padáme z výšky na záda. A proto se na to všechno připravujeme. Zocelujeme těla. Pádové techniky jsou první dovednost​í​, které se při nástupu do juda učíme. Trénujeme jak padat, kam dát ruce, jak chránit hlavu. Bez zvládnutí pádů nezačínáme dělat chvaty.​ ​Pracujeme na ohebnosti, prvky gymnastiky jsou nedílnou součástí tréninku , prohlubujeme kloubní mobilitu – tím předcházíme případným vykloubeninám a jiným nepříjemnostem. Protahujeme šlachy, zahříváme svaly a připravujeme těla tak, aby byla připravena na nečekané situace – pády v boji v postoji a všemožné krkolomné polohy při boji na zemi.

A proto je judistická příprava vhodná nejen pro samotné judo, ale pro každodenní realitu a ostatní sporty.

Ve většině míčových sportech či sportech s raketou žádnou takovou průpravu nanajdete. Pak, když přijde nečekaná (ale přesto docela běžná) situace – žduchnutí, vražení na mantinel, sražení k zemi, úder míče do hrudníku – tak se často stává, že tyto situace končí bolestmi nebo zraněním. Jednoduše proto, protože na ně tělo není připravené z tréninku. Je velmi časté, že se v míčových sportech nepraktikuje gymnastická ohebnost, mobilita kloubů a trénink začíná pouze zahřátím a rychle se přechází na samotnou hru. A pak tělo strádá, je možná rychlé, ale není ohebné a dostatečně silné.

Nikomu nemažu med kolem pusy – v judu jsou zranění, stává se to. Ale obecně v judu platí, že aspekt prevence zranění je jednou z nejdůležitějších oblastí tréninku a vždy klademe důraz na to, ať jsou svěřenci dostatečně připraveni na dané cviky a riziko zranění tím co nejvíce oddalujeme. Když už se něco stane, jakože se stává, tak vím, že zranění není náhoda a předchází mu nepozornost – buďto trenéra nebo svěřence.

Judo je komplexní sport, kde nevyhrává jedná silná dovednost, ale střídmě namixovaný koktejl mnoha schopností.

Přihlašte své dítě do juda, od září otevíráme nové skupiny MINI juda ve školkách v Opavě i juda ve škole v Hradci nad Moravicí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *