„Všeho s mírou“ – Ano i ne!

Kdysi to možná platilo, dnes už ne.

Kdysi, možná před 100 lety, platilo heslo Všeho s mírou, co se týče jídla. Mohlo to platit, jelikož dostupné byly z velké míry jen čerstvé lokální potraviny, maso bylo kvalitní, ze statku, od farmářů, zelenina a ovoce ze zahraničí nebylo tak snadno dostupné, takže se jedlo hlavně doma, nebo v okolí, vypěstované jídlo. Chleba se pekl poctivě, z celozrnné mouky z kvásku. Sladkosti nebyly tak obrovský šrot, do doby, než se začali dovážet super skvělé západní dobroty s ultramoderními přísadami, se kterými začali přicházet i dnešní běžné nemoci – alergie, ekzémy, cukrovky.

Zkrátka se jedlo to, co bylo dostupné a na co byly peníze a nebyla možnost koupit si cokoliv z kteréhokoliv kouta světa v každém malém potravinářství. Dnes je velmi jednoduché kupovat pouze nejlevnější potraviny, s velmi nízkou kvalitou, bez výživových látek, se stovkami přidaných konzervantů, barviv, stabilizátorů. Můžeme si dopřávat každý den jinou zmrzlinu, jiné druhy pečiva, novou příchuť jogurtu, ochuceného mléka, limitovanou edici oblíbené čoko tyčinky . . 

Ale zamysleme se? Co je důležitější? Užít si chvilku s vynikajícím KitKatem a nemít z něho nic než: 1. Dvě až tři minuti slasti, 2. chuť na něco dalšího, sladkého nebo slaného? Nebo si dát místo toho pár datlí, ořechů nebo jablko a mít: 1. energii, 2. výživné látky + vitaminy pro tělo, 3. dobrý pocit že jsme udělali něco správně pro sebe, 4. nemít chutě na nic dalšího. Navíc po nějaké době tohoto „odříkání“ už vás ani nebudou přepadat chutě na tyto sladkosti a budete mít radost z obyčejných – opravdových, přirozených sladkostí.

Může heslo „Všeho s mírou“ platit i dnes?

Ano. Může. Ale musíme si ho správně vyložit.

Pro správné fungování těla, pro pevné zdraví, potřebuje náš organizmus přiměřené množství výživných látek, vitamínů, bílkovin, tuků, sacharidů, vody, antioxidačních látek apod. Teď je otázka, odkud tyto látky získávat a co je to přiměřené množství? Přiměřené množství je velice individuální záležitost. Každý potřebuje jiné množství bílkovin, tuků, sacharidů atd. 50ti kilová žena potřebuje méně bílkovin než 100 kilový chlap, to je jasné, záleží na váze jedince, na tréninkovém vytížení, na stanoveném cíli. Obecně můžeme říct, že při běžném režimu (fyzicky nenáročná práce, sem tam běh, procházka, posilovna) se můžeme pohybovat okolo 1,5g bílkovin na kilo tělesné hmotnosti.  Zaleží také na denním výdaji. Jestliže se více hýbeme –  více jíme.

Jestliže chcete zjistit, kolik a v čem toho sníte, může vám ze začátku pomoct např. appka Kalorické tabulky, kde si můžete vypisovat denní příjem a výdej a zjistíte, kolik čeho byste měli přidat či ubrat. Zkuste, je to užitečná pomůcka pro začátek.

Stravujeme-li se optimálně, vybíráme převážně čerstvé potraviny, vaříme si, jíme velké množství zeleniny, ovoce, ořechů, masa, luštěnin. A věci jako sladkosti, pečivo, přílohy jen velmi zřídka – pak ano – „Všeho s mírou“ může platit. Ovšem, jestliže stravu nijak zvlášť neřešíte (měli byste začít, z důvodu kvality potravin, které jsou dnes dostupné) a jíte vše, co je k dispozici a je dnes „normální“: přemíra bílého pečiva, nekvalitní maso, škrobové přílohy ke každému jídlu, pijete slazené nápoje a nízkotučné mléko, a ovoce a zeleninu máte jen zřídka (1-2ks denně) pak „Všeho s mírou“ opravdu platit nemůže…

Nekomplikujte si život. Správnou stravou si ho jen usnadníte. 🙂

Vaření je kámen úrazu.

Opravdu, zpočátku se to může zdát jako nadlidský výkon – přejít na čistou stravu a vše si vařit – ale časem, když zjistíte, že vlastně nakupujete jen základní suroviny, zvyknete si na to, a do supermarketu budete chodit už jen z jasným cílem, a ze 100% potravin, mezi kterými vybíráte teď, vám zbyde třeba jen 30% a všem těm superlákavým obalům se budete vyhýbat a ani vás nebudou přitahovat. Naučíte se vařit z čerstvé zeleniny, budete vymýšlet nové a nové kombinace, dezerty připravíte z nekonečného výběru ovoce a oříšku až vám ve finále přijde, že vlastně toho sami dokážete připravit více, než když jste vše nakupovali v obchodě.

Paleo, Vegetarián, Vegan, Raw, . . . Jak se v tom vyznat? Čím mám být? Jsou to jen moderní stravovací trendy, které se brzy vypaří?

Dnes potkáme kolem nás mnoho lidí, kteří se řídí nějakým určitým stravovacím trendem. Je to jen mánie? Je to momentálně jen v módě, zajímat se o jídlo a o zdravý životní styl? Řekněte sami, může být něco jako zájem o vlastní zdraví pouze trend? Z mého pohledu je to z určitého hlediska mánie, nebo dokonce módní trend, ale je to jeden z mála trendů, který má nějaký smysl, který má budoucnost a brzy se o tom přestane mluvit jako o trendu, ale jako o potřebě, kterou každý bude muset zařadit do svého života – neboť je právě nejvyšší čas, začít se o jídlo a zdravý pohyb zajímat, protože právě kvůli špatnému jídlu, kterým jsme obklopeni, v kombinaci s minimem pohybu, jsme nemocní, slabí a unavení.

Je některý stravovací směr, který je nejlepší, zdraví nejprospěšnější?

Sto lidí, sto názorů.

Nechci nikoho navádět, aby se řídil ortodoxně jedním stravovacím směrem. Co chci, je shrnout základní pilíře některých nejrozšířenějších životních stylů a z každého vybrat to nejlepší a vyzdvihnout důvody, proč se někteří lidé odhodlali uznávat pouze jednu cestu.

Paleo = „Jez jako pračlověk“

Paleolitická dieta má smysl. Strava založená na co nejméně průmyslově zpracovaných potravinách, čerstvém ovoci a zelenině s ořechy a kvalitním masem. Ortodoxní paleo jedlík nejí žádnou mouku, žádný cukr, žádné přidané látky. Strava by se měla co nejvíce blížit stravě našich předků z doby paleolitu. O paleo je na českém internetu nejeden web/ blog, nespočet receptů.

Doporučím třeba blog zaměřený na paleo a děti: www.terezabroschova.cz

Web o paleo a pohybu: www.grasa.cz

Nebo skvělé paleo recepty na super jednoduché a čisté jídla: www.paleosnadno.cz

Můžu říct, že má strava je založená na paleo principech. Problémem je, že si nemyslím, že konzumace masa jednou i vícekrát denně je potřeba a bílkoviny a energii můžeme získávat i z rostlinných zdrojů. Nehledě na to, že maso z volných chovů nebo ulovené divoce žijící ryby si všichni nemůžou denně dovolit a nemají k nim přístup.

Vegetariánství/ veganství

Známé stravovací směry. Vegetarián nejí maso, vegan nejí ani vejce, mléko a nic živočišného původu.

Mám rád veganskou stravu, nevadí mi nejíst maso, dokážu ho nahradit. Stejně tak, jako mám rád pečenou kachnu nebo vejce na jakýkoliv způsob. Chci říct, že uznávám všechny vegany a vegetariány hlavně z toho důvodu, že tímto způsobem života chrání životní prostřední a snižováním produkce masa šetří přírodu.

O tomto tématu více například ve filmu: Cowspiracy

Nebo v novince od National Geographic s Leonardem di Capriem: Je s námi konec?

Nicméně si myslím, že konzumace masa k člověku patří a proto nějak neřeším, když si jednou za čas dám kvalitní maso. Navíc je to pořád zdroj kvalitních bílkovin a tuku.

Raw = Vitariánství

Raw, syrová strava, vitariánství. Určitě jste se někde v poslední době setkali s některým z těchto pojmů. Vitariáni jedí pouze syrovou tepelně neupravenou stravu neboť při tepelném zpracování jakékoliv plodiny nad 42°C umírá velké procento všech živých látek a vitamínů v ní obsažených. Má to něco do sebe. Má to hodně do sebe. Je fakt, že většina zeleniny a ovoce je pro náš organizmus nejprospěšnější v syrovém stavu a řekl bych, že takových 70% bychom opravdu měli konzumovat zasyrova. Nicméně zbylých 30% je vědecky dokázáno (ovšem i věda se může plést), že je lepší jíst uvařené. Jako např mrkev, květák nebo brokolice. Je na vás, jak s tímto faktem naložíte.

Závěrem

Ať už se řídíte jakýmkoliv stravovacím režimem nebo zatím jen tápete, co je vlastně nejsprávnější, vězte, že už pouhý fakt, že se o to zajímáte je správná cesta. Najděte si ve všem to, co vám nejvíce vyhovuje, co sedí k vaším denním rutinám a hlavně pozorujte své tělo, jak reaguje na které jídlo. Vždy je možnost volby. Každopádně, opakuji to, co jsem zmínil v předchozím článku „Nedržte diety, měňte návyky“ –  jediná správná cesta, jak se přizpůsobit světu, aby nám dopřál pevné zdraví a sílu, je, co nejvíce se se svou stravou přiblížit přírodě a jídlu v co nejpřirozenějším stavu.

Udělejte si vlastní ideální definici hesla „Všeho s mírou“ a žijte spokojeně. 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *